Vabanemine

Vabaneda kivisse raiutu küüsist. Kohaneda ja muutuda, selmet kontrollida ja säilitada.

Ta süda ütleb, et korporatsioonis töötamine on põhimõtteliselt halb, kuid miski selles teeb teda siiski õnnelikuks. Ostan burgeri, aga ta unustab selle eest raha küsida. Tuletan end meelde ja tunnen kuidas iroonia sool kapitalismi haaval kipitusest punetab. Vajutan lahkudes gaasi natuke rohkem kui peaks ja viskan burgeri paberi aknast välja, sellega põgenen iseenese vooruslikkuse eest. Mina-pilt on tõde. See on fakt. Ma lihtsalt olen selline. Olen karsklane ja situn täis peaga püksi. Mul on kõht burgerist täis ja ma söön selle sita oma pükstest ära, mis siis, et olen roolis. Aga niipea kui Surm peo kutsele vastab, on aeg taas koju minna, et häbitunnet ja alandlikkust õppida. Hommik äratab, südametunnistus läbib puhastustule. Kas tahad pannkooke tütreke? Issi teeb sulle! Taimsest piimast? Muidugi! Gluteenivabad? Ei? Õigustustevabad hoopis. Jah, ja nüüd ma nutan, kuid vaid seetõttu, et valikute jõuetus on minuga.

Mobirise

Targa inimese tunnus on valmisolek oma seisukohta muuta. Einstein kunagi ausalt ütles täpselt nii ja me nüüd tsiteerime uhkusega kui tõde. Allikas Minimalisquotes.

pmst ära hoia põhimõtetest ja normidest kümne küünega kinni, situ need oma peast välja ja hinda olukordi hetkes.

Millegi tegemine “põhimõtte pärast” eeldab, et valitud veendumus on parima tulemuseni viiv otsus igas olukorras. Näiteks kui põhimõte ütleb, et alati tuleb rääkida tõtt, siis kas see kehtib ka olukorras, kus vale võiks päästa kellegi elu. Inimese võimekus parima tulemuseni viivat otsust määratleda on piiratud. Enamgi veel, see võib vabalt olla unknowable. Maailm on muutlik ning veendumuse juurde jäämine veendumuse pärast võib tähendada silma kinni pigistamist “tegelikkuse” ees. Seega, igasugustele põhimõtetele võiks eelistada jätkuvat kogemist. See kehtib ka selliste asjade juures nagu mina-pildi säilitamine ja igasugused muud teadvustamata veendumused.

Põhimõtetest vabanemiseks tuleks seega peas olevad automaatsed järeldused teadlikult ja tööga välja heita. Kogeda ja ümber hinnata, selmet kinni hoida ja säilitada. Keha oskab sitta väljutada, aga peas olevat prügi tuleb sorteerida vabatahtlikult. Seega - situ süsteemi normid ja isiklikud kinnisideed oma peast välja! Jah, vahel peab punnitama ja see käib asja juurde. 


I change my mind every minute, keep up bitch. 


Näidete asemel mõtteharjutus etenduse “Fairy Tale Arch” ja Telegrammi näituse “Grinder” post-performance’itest:

Support your belief in yourself by following these easy rules:
1. Take some statement presumed to be true and then adopt that as a matter of fact,         whether it is or not.
2. Cling to that belief by reinforcing it—selectively seeking all evidence that supports that belief while casually disregarding the critique(s) of the belief—in the way of reinforcing a cognitive bias.
3. Over time and enough selective examples of “evidence” to confirm the belief, it                would become true to the person or possibly described as one piece of one’s larger        worldview.

Mobirise web creator - Get more